Shendeti Publik
Cfare eshte shendeti?
Informacion
Foto Shendeti Publik
Video
Lini komentet tuaja
Postoni dhe ju vete
Forumi SH.P
Materiale
Informacione te postuara nga perdoruesit
Shkarkoni
Votoni dhe ju
Kontaktoni admin
Numri i vizitoreve
Links
Ligje
=> PËR SIGURIMET SHËNDETËSORE NË REPUBLIKËN E SHQIPËRISË
Lajme mbi shendetin
PËR SIGURIMET SHËNDETËSORE NË REPUBLIKËN E SHQIPËRISË
L I G J Nr.7870, datė 13.10.1994 PĖR SIGURIMET SHĖNDETĖSORE NĖ REPUBLIKĖN E SHQIPĖRISĖ Nė mbėshtetje tė nenit 16 tė ligjit nr.7491, datė 29.4.1991 "Pėr dispozitat kryesore kushtetuese", me propozim tė Kėshillit tė Ministrave, KUVENDI POPULLOR I REPUBLIKĖS SE SHQIPĖRISĖ V E N D O S I : I. DISPOZITA TĖ PĖRGJITHSHME Neni 1 Pėrkufizime Termat: "Shtetas" pėrfshin gjithė shtetasit e Republikės sė Shqipėrisė. "Persona ekonomikisht aktivė" pėrfshin gjithė personat e punėsuar, tė vetėpunėsuarit, punėdhėnėsit dhe personat me tė ardhura tė rregullta nga pronat, pasuria e patundshme ose burime tė tjera tė krahasueshme. "Persona tė punėsuar" pėrfshin gjithė personat e punėsuar me ose pa kontratė pranė njė punėdhėnėsi. "Punėdhėnės" pėrfshin gjithė personat fizikė e juridikė qė marrin nė punė persona tė tjerė me ose pa kontratė. "Punonjės i papaguar i familjes" pėrfshin anėtarėt e familjes mbi 16 vjeē qė punojnė e bashkėjetojnė me tė vetėpunėsuarin dhe nuk kanė ndonjė punėsim tjetėr. "Punonjės tė huaj" pėrfshin gjtihė shtetasit e huaj qė punojnė nė Shqipėri. "Kontribut" pėrfshin gjithė paratė qė derdhen nė favor tė ISKSH (Institutit tė Sigurimit tė Kujdesit Shėndetėsor). "Mjek i pėrgjithshėm" ėshtė mjeku i diplomuar, i pajisur me licencė pėr ushtrimin e profesionit, i cili i jep popullsisė kujdesin shėndetėsor, parėsor dhe tė vazhdueshėm, pavarėsisht nga mosha, seksi ose sėmundja. "Mjek i familjes" ėshtė mjeku i diplomuar dhe i specializuar si mjek familjeje, i pajisur me licencė pėr ushtrimin e profesionit, i cili i jep popullsisė kujdesin shėndetėsor, parėsor dhe tė vazhdueshėm, pavarėsisht nga mosha, seksi ose sėmundja. "Shėrbimi nga mjeku i pėrgjithshėm ose i familjes" pėrfshin vizitėn dhe trajtimet e para tė thjeshta tė kryera nga vetė mjeku i pėrgjithshėm ose i familjes. Neni 2 Ky ligj rregullon financimin e kujdesit shėndetėsor. Neni 3 Financimi i kujdesit shėndetėsor Kujdesi shėndetėsor financohet nga: a) sigurimet shėndetėsore tė detyrueshme; b) shteti; c) pagesat e drejtpėrdrejta tė shtetasve; ē) sigurimet shėndetėsore vullnetare suplementare. Neni 4 Sigurimet shėndetėsore tė detyrueshme 1. Sigurimi shėndetėsor i detyrueshėm mbulon gjithė shtetasit e Republikės sė Shqipėrisė me banim tė pėrhershėm nė Shqipėri, si dhe tė huaj e tė punėsuar e tė siguruar nė Shqipėri. 2. Sigurimet shėndetėsore tė detyrueshme janė njė sistem jofitimprurės qė mbulojnė: a) njė pjesė tė ēmimit tė barnave nė rrjetin e hapur farmaceutik; b) shpenzimet e shėrbimit nga mjeku i pėrgjithshėm ose i familjes pėr gjithė shtetasit nė Shqipėri qė kanė derdhur kontribute. 3. Sigurimet shėndetėsore tė detyrueshme sigurohen nga njė institut shtetėror i pavarur - Instituti i Sigurimit tė Kujdesit Shėndetėsor (mė poshtė do tė quhet ISKSH) dhe mbulojnė njė pjesė tė ēmimit tė barnave kryesore tė listės sė miratuar nga Kėshilli i Ministrave dhe shpenzimet e shėrbimit nga mjeku i pėrgjithshėm ose i familjes. Masa e mbulimit pėrcaktohet ēdo vit nga Kėshilli i Ministrave. 4. Kontributet paguhen nga shtetasit ekonomikisht aktivė dhe shteti. Punėdhėnėsit marrin pjesė nė kontributet qė paguhen nga vetė ata dhe nga punonjėsit e tyre. Shteti kontribuon nė ISKSH pėr popullsinė ekonomikisht joaktive dhe pėr kategori tė tjera sipas nenit 8, pika 2 dhe 3 tė kėtij ligji. Neni 5 Kujdesi shėndetėsor shtetėror Shteti financon: a) masat shėndetėsore parandaluese; b) vizitėn dhe ekzaminimet pėr qėllime diagonistikimi nga specialisti, kujdesin shėndetėsor spitalor, si dhe raste tė tjera tė pėrcaktuara me ligj; c) shėrbimet e urgjencės; ē) investimet. Shteti kontribuon sipas nenit 34 tė kėtij ligji. Shėrbimet e urgjencės pėr rastet e jashtėzakonshme, si aksidente masive, epidemi dhe fatkeqėsi natyrore, organizohen nga bashkitė dhe komunat me mbėshtetjen e qeverisė pėr financimin e tyre. Pėr shėrbime tė tilla shpenzimet mbulohen sipas kritereve tė pėrcaktuara nga Kėshilli i Ministrave. Neni 6 Pagesat e drejtpėrdrejta tė shtetasve Me pagesė tė drejtpėrdrejtė tė shtetasve kuptojmė pagesėn direkte tė njė pjese tė ēmimit tė barnave nė pėrpjesėtim me shumėn e paguar nga ISKSH, sipas pikės 2, tė nenit 4 tė kėtij ligji. Neni 7 Sigurimet shėndetėsore vullnetare suplementare 1. Shtetasit mund tė sigurojnė veten dhe familjet e tyre vullnetarisht me skema tė sigurimeve suplementare pėr mjekimet me kosto tė larta, qė nuk mbulohen nga sigurimet e detyrueshme ose pėr pėrfitime tė tjera shtesė. Shtetasit mund tė futen nė sigurimet shėndetėsore vullnetare suplementare pėr tė mbuluar pagesėn e tyre tė drejtpėrdrejtė pėr barnat, ēmimet e protezave dhe tė xhamave optike, shėrbimet dentare dhe shėrbimet e tjera ambulatore, qė nuk mbulohen nga sigurimet e detyrueshme. Sigurimet vullnetare gjithashtu mund t'i sigurojnė shtetasve shqiptarė mbulimin e shpenzimeve tė mjekimit jashtė shtetit. 2. Sigurimet shėndetėsore vullnetare suplementare organizohen nga: a) ISKSH; b) Shoqatat e ndihmės sė ndėrsjelltė tė themeluara pėr kėtė qėllim, si dhe c) shoqėritė tregtare tė sigurimit. Pėr pikat b dhe c tė kėtij paragrafi ėshtė e domosdoshme qė kėto subjekte tė jenė tė regjistruara nė gjykatė, nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi. 3. Sigurimi vullnetar nuk subvencionohet nga shteti. 4. Kėshilli i Ministrave cakton njė organ qė: a) kontrollon veprimtarinė e shoqėrive tė sigurimeve vullnetare suplementare; b) mbron interesat e personave tė siguruar kundrejt pasojave tė abuzimeve financiare tė siguruesit; c) vendos rregullat pėr shoqėritė e ndihmės sė ndėrsjelltė, tė cilat janė themeluar pėr sigurimet shėndetėsore suplementare. II. SUBJEKTET PERGJEGJES PER TE PAGUAR KONTRIBUT Neni 8 1. Personat ekonomikisht aktivė, tė punėsuar e tė vetėpunėsuar nė fshat e nė qytet, punonjėsit e papaguar tė familjes dhe persona tė tjerė me tė ardhura tė rregullta nga pronėsia, sipas pėrcaktimit tė Kėshillit tė Ministrave, janė tė detyruar tė kontribuojnė nė ISKSH. 2. Shteti kontribuon pėr personat joaktivė si: a) fėmijėt, nxėnėsit dhe studentėt me shkėputje nga puna; b) pensionistėt c) tė paaftėt (mendorė dhe fizikė); ē) tė papunėt; d) personat qė trajtohen me ndihmė ekonomike dhe asistencė sociale dh) nėnat me leje lindjeje; e) shtetasit qė kryejnė shėrbimin ushtrak tė detyruar. 3. Kėshilli i Ministrave ka tė drejtė tė specifikojė grupe tė tjera shtetasish, pėr tė cilėt duhet tė kontribuojė shteti, sipas pikės 2 tė kėtij neni. Neni 9 Detyrime pėr tė paguar kontribute Kontributet paguhen nga: a) tė punėsuarit dhe punėdhėnėsit e tyre; b) persona tė tjerė ekonomikisht aktivė; c) shteti. III. KONTRIBUTET Neni 10 1. Kontributet llogariten: a) Nė pėrqindje mbi pagėn pėr: - personat e punėsuar; - tė huajt e punėsuar nė Shqipėri. b) Nė masė fikse pėr: - tė vetėpunėsuarit (shqiptarė dhe tė huaj nė Shqipėri) dhe punėdhėnėsit; - punonjėsit e papaguar tė familjes. c) Nė masė fikse pėr: - pjesėn qė derdhet nga buxheti i shtetit, sipas nenit 34. 2. Kontributi sipas gėrmės "a" tė pikės 1 tė kėtij neni ėshtė 3.4 pėr qind e pagės bruto, duke pasur si pagė minimale e maksimale atė tė pėrcaktuar nga Kėshilli i Ministrave pėr kontributet e sigurimeve shoqėrore. Pagesa e kėtij kontributi ndahet nė mėnyrė tė barabartė ndėrmjet punėdhėnėsit dhe tė punėsuarit. 3. Kontributi sipas gėrmės "b" pikės 1 tė kėtij neni ėshtė: - pėr tė vetėpunėsuarit, punėdhėnėsit dhe punonjėsit e papaguar tė familjes nė qytet 7 pėr qind e pagės minimale, siē pėrcaktohet nė pikėn 2 tė kėtij neni; - pėr tė vetėpunėsuarit dhe punėtorėt e papaguar tė familjes nė fshat kontributi ėshtė: nė zonėn fushore 5 pėr qind tė pagės minimale dhe 3 pėr qind tė pagės minimale pėr zonėn kodrinore-malore, duke pasur pėr bazė atė tė pėrcaktuar nga Kėshilli i Ministrave pėr sigurimet shoqėrore. 4. Ministri i Shėndetėsisė pėr raste tė veēanta ka tė drejtė ta ulė masėn fikse tė kontributit pėr: a) punonjėsit e papaguar tė familjes; b) disa kategori tė bujqėve tė vetėpunėsuar. Neni 11 1. Kontributet paguhen ēdo muaj. Afati i derdhjes ėshtė jo mė vonė se fundi i muajit tė ardhshėm. Punėdhėnėsi ėshtė i detyruar tė zbresė nga paga kontributin pėr punėmarrėsin dhe ta derdhė atė nė ISSH (Instituti i Sigurimeve Shoqėrore), sė bashku me kontributin e tij. ISSH ėshtė pėrgjegjės pėr transferimin e kontributeve nė ISKSH. 2. Personat e vetėpunėsuar dhe punėdhėnėsit me mė pak se 3 punėtorė paguajnė kontributet dhe i derdhin ato nė ISSH ēdo tremujor, sipas afateve tė derdhjes sė kontributeve tė sigurimeve shoqėrore tė pėrcaktuara me vendim tė Kėshillit tė Ministrave. Personat e vetėpunėsuar janė tė detyruar tė paguajnėkontribute pėr vete dhe pėr anėtarėt e familjes qė ata punėsojnė. 3. Bujqit e vetėpunėsuar paguajnė kontributet e tyre dhe tė anėtarėve tė familjes mbi 16 vjeē qė ata punėsojnė, dy herė nė vit, sipas vendimit tė Kėshillit tė Ministrave. Neni 12 Sanksionet 1. Tė gjithė tė siguruarit janė tė detyruar tė regjistrohen nė ISSH pėr efekt tė sigurimeve shėndetėsore. Regjistrimi i tė punėsuarve bėhet nga punėdhėnėsit e tyre. Mosregjistrimi dėnohet me gjobė sa dyfishi i kontributit pėr gjithė periudhėn e mosregjistrimit. 2. Pėr vonesa nė pagesėn e kontributeve paguhet njė kamatė me 0.5 pėr qind pėr ēdo ditė vonesė. 3. Pėr vonesa prej 1 muaji nė pagesėn e kontributeve i hiqet e drejta shtetasit pėr mbulimin e ēmimit tė barnave dhe tė shpenzimeve tė shėrbimit nga mjeku i pėrgjithshėm ose i familjes pėr periudhėn e vonesės. Gjobat vendosen nga inspektorėt e sigurimeve shoqėrore dhe ekzekutimi i tyre bėhet nė pėrputhje me ligjin "Pėr kundėrvajtjet administrative". IV. PERFITIMET Neni 13 I siguruari pėrfiton mbulimin e: a) njė pjese tė ēmimit tė barnave sipas pikės 3, neni 4, tė kėtij ligji; b) shpenzimeve tė shėrbimit nga mjeku i pėrgjithshėm dhe mjeku i familjes. Neni 14 Mbulimi i shpenzimeve Shpenzimet e shėrbimit nga mjeku i pėrgjithshėm ose i familjes mbulohen nė varėsi nga numri i personave tė regjistruar te ky mjek. Rregullat pėr pėrcaktimin e masės sė shpėrblimit tė punės vendosen nga Kėshilli i Ministrave. Neni 15 Masa e mbulimit tė ēmimit tė barnave 1. Masa e mbulimit tė ēmimeve tė barnave tė listės kryesore pėrcaktohet ēdo vit nga ISKSH me miratim tė Kėshillit tė Ministrave. 2. Atje ku ka mė shumė barna alternative pėr t'u pėrdorur nė njė rast, me tė njėjtin efekt, ISKSH mbulon ēmimin e mė pak tė kushtueshmit. Mė tė kushtueshmit mund tė sigurohen vetėm sipas kushteve tė pėrcaktuara nga kėshilli administrativ i ISKSH. Neni 16 Kufizimet ISKSH nuk mbulon ēmimin e protezave dhe tė syzeve optike, si dhe nuk siguron asnjė shpenzim tjetėr shėndetėsor, me pėrjashtim tė atyre tė parashikuara nė kėtė ligj dhe tė pėrcaktuara me vendim tė Kėshillit tė Ministrave. V. ORGANIZIMI DHE DREJTIMI Neni 17 Sigurimet shėndetėsore nė Republikėn e Shqipėrisė organizohen e drejtohen nga Instituti i Sigurimeve tė Kujdesit Shėndetėsor. ISKSH ėshtė njė institucion shtetėror i pavarur, i cili ka administratėn e vet, nė qendėr e nė rreth. Neni 18 Statuti Organizimi dhe veprimtaria e ISKSH drejtohen mbi bazėn e njė statuti tė miratuar nga Kėshilli i Ministrave, me propozim tė Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe ISKSH. Neni 19 Drejtimi ISKSH drejtohet nga: a) kėshilli administrativ; b) drejtori i pėrgjithshėm. Neni 20 Kėshilli Administrativ 1. Kėshilli Administrativ ėshtė organi mė i lartė ekzekutiv dhe pėrbėhet nga 11 anėtarė, prej tė cilėve: a) Tre anėtarė tė caktuar nga Kėshilli i Ministrave, qė pėrfaqėsojnė: - Ministrinė e Shėndetėsisė; - Ministrinė e Punės, Emigracionit dhe Pėrkrahjes Sociale; - Ministrinė e Financave dhe Njė anėtar nga Instituti i Sigurimeve Shoqėrore Njė anėtar nga Instituti i Sigurimeve tė Kujdesit Shėndetėsor. b) Dy pėrfaqėsues: njė nga sindikata qė ka numrin mė tė madh tė anėtarėve dhe njė nga organizata mė e madhe e bujqve. c) Katėr pėrfaqėsues tė palėve tė interesuara: njė nga urdhri i mjekėve, njė nga njė organizatė punėdhėnėsish, njė nga prodhuesi mė i madh farmaceutik nė Shqipėri dhe njė nga shoqata e farmacistėve. 2. Kėshilli i Ministrave deklaron se cila sindikatė, organizatė bujqish e punėdhėnėsish ėshtė mė e madhja dhe cili ėshtė prodhuesi mė i madh farmaceutik, qė emėrojnė pėrfaqėsuesit e tyre nė Kėshillin Administrativ. 3. Sipas deklarimeve tė Kėshillit tė Ministrave, organizatat e mėsipėrme emėrojnė anėtarėt e Kėshillit Administrativ. Afati i shėrbimit nė kėshill ėshtė 4 vjet. Neni 21 Kryesia e Kėshillit Administrativ Kėshilli Administrativ zgjedh me votim tė fshehtė kryetarin dhe dy zėvendėskryetarėt e tij. Neni 22 Kompetencat e Kėshillit Administrativ Kėshilli Administrativ ka kėto kompetenca: a) Propozon emėrimin dhe shkarkimin e drejtorit tė pėrgjithshėm. b) Miraton pėr ēdo vit programin e paraqitur nga drejtori i pėrgjithshėm, raportin, bilancin, buxhetin vjetor dhe perspektivat trevjeēare tė skemės sė sigurimeve shėndetėsore. c) Propozon nė Ministrinė e Shėndetėsisė dhe nė ISSH ndryshimet nė statutin e ISKSH dhe nė ligjin e sigurimeve shėndetėsore; ē) Vendos pėr lidhjen e marrėveshjeve dhe kontratave tė rėndėsishme. d) Miraton rregulloret e propozuara nga drejtori i pėrgjithshėm, qė kanė tė bėjnė me ēėshtje financiare. dh) Miraton komitetin e kontrollit pėr veprimtarinė e ISKSH. e) Miraton rregulloret e ISKSH lidhur me organizimin, administrimin dhe procedurat administrative, kur ėshtė ngarkuar nga ky ligj. ė) pėrcakton dhe miraton strukturėn dhe numrin e punonjėsve tė ISKSH, si dhe pagat e tyre. Neni 23 Kompetencat e drejtorit tė pėrgjithshėm Drejtori i pėrgjithshėm i ISKSH emėrohet dhe shkarkohet nga Ministri i Shėndetėsisė dhe i Mbrojtjes sė Ambientit me propozim tė Kėshillit Administrativ dhe: a) drejton veprimtarinė e ISKSH; b) raporton ēdo vit pėr veprimtarinė e ISKSH nė Kėshillin Administrativ; c) emėron zėvendėsdrejtorin e pėrgjithshėm dhe drejtorėt e ISKSH; ē) pėrcakton rregulloren e brendshme tė ISKSH; d) emėron punonjėsit e ISKSH dhe kryetarėt e degėve nė rrethe, dh) vendos pėr tė gjitha ēėshtjet e administrimit tė ISKSH dhe raporton para kėshillit administrativ pėr veprimtarinė e tij; e) propozon nė kėshillin administrativ buxhetin e ISKSH, planin financiar dhe paraqet raportin vjetor, parashikimin pėr tre vjet dhe rregulloret e ISKSH lidhur me kontributet dhe problemet financiare. Neni 24 Ministri i Shėndetėsisė 1. Ministri i Shėndetėsisė ėshtė pėrgjegjės pėr drejtimin e politikės shėndetėsore tė ISKSH. Kėshilli Administrativ i paraqet ministrit tė Shėndetėsisė: a) raportin vjetor dhe bilancin; b) projektbuxhetin pėr vitin pasardhės; c) parashikimin e shpenzimeve pėr tre vjetėt e ardhshėm. 2. Ministri i Shėndetėsisė, nė bazė tė propozimit tė Kėshillit Administrativ tė ISKSH, shqyrton: a) amendamente nė ligjin e sigurimeve shėndetėsore; b) projektvendime pėr nė Kėshillin e Ministrave; c) akte tė tjera nėnligjore. Neni 25 Instituti i Sigurimeve Shoqėrore 1. Instituti i Sigurimeve Shoqėrore ėshtė pėrgjegjės pėr: a) mbledhjen e kontributeve pėr llogari tė buxhetit tė ISKSH; b) regjistrimin e gjithė personave tė siguruar sipas skemės sė sigurimit tė detyrueshėm tė pėrcaktuar nga ky ligj dhe pajisjen me karta sigurimi. 2. Fondet e mbledhura derdhen nė buxhetin e ISKSH brenda datės 15 tė muajit tė ardhshėm. 3. Instituti i Sigurimeve Shoqėrore i paraqet ēdo vit ISKSH njė raport pėr veprimet e tij sipas kėtij ligji. VI. ADMINISTRIMI Neni 26 Administrimi Administrimi pėrfshin mbulimin e njė pjese tė ēmimeve tė barnave dhe tė shėrbimeve nga mjeku i pėrgjithshėm ose i familjes. ISKSH lidh kontratė me farmacitė private dhe mjekėt e familjes ose tė pėrgjithshėm privatė. Tė gjitha farmacitė shtetėrore dhe mjekėt e familjes ose tė pėrgjithshėm shtetėrorė, konsiderohen automatikisht tė kontraktuar. Njė pjesė e ēmimit tė barnave sipas nenit 15, pika 1, tė kėtij ligji dhe shpenzimet e shėrbimeve nga mjeku i pėrgjithshėm ose i familjes, pėr farmacitė dhe mjekėt e pėrgjithshėm a tė familjes, qė kanė kontratė me ISKSH, mbulohen nga buxheti i ISKSH. ISKSH vepron nėpėrmjet njė rrjeti nėpunėsish tė rretheve. Pėr barnat, administratori i rrethit mbulon shpenzimet nė bazė tė dokumentacionit tė shpenzimeve faktike mujore ose dyjavore tė paraqitura nga farmacitė. Pėr mjekun e pėrgjithshėm ose tė familjes administratori i rrethit mbulon ēdo muaj shpenzimet nė bazė tė numrit tė personave tė regjistruar te mjeku i pėrgjithshėm ose i familjes. Detyrat e administratorit pėrcaktohen nė rregulloren e ISKSH. Procedurat e hollėsishme tė administrimit pėrcaktohen me akte tė Kėshillit tė Ministrave. Neni 27 Regjistrimi dhe identifikimi 1. Personat e siguruar me ligjin e Sigurimeve Shoqėrore janė automatikisht: a) tė regjistruar pėr Sigurimet Shėndetėsore Kombėtare; b) pėrgjegjės pėr tė paguar kontributet e sigurimeve shėndetėsore. 2. Identifikimi i personave tė tjerė qė pėrshkruhen nė nenin 8, pika 2, pėrcaktohet me vendim tė Kėshillit tė Ministrave. Neni 28 Mbledhja e kontributeve Pėr regjistrimin dhe mbledhjen e kontributeve pėr ISKSH zbatohen procedurat qė pėrcaktohen nė ligjin e sigurimeve shoqėrore. ISSH i kryen kėto veprimtari kundrejt njė shpėrblimi, masa e tė cilit pėrcaktohet nė aktmarrėveshjen e pėrbashkėt ndėrmjet ISSH dhe ISKSH. Nė kėtė marrėveshje pėrcaktohen dhe tė drejtat e detyrat e secilės palė. Mosmarrėveshjet ndėrmjetpalėve zgjidhen nga gjykata. Neni 29 Pagesa e pėrfitimeve Personat e punėsuar dhe personat ekonomikisht aktivė kanė tė drejtėn e mbulimit tė shpenzimeve qė pėrcaktohen nė kėtė ligj, pasi tė vėrtetojnė se kanė paguar kontribute sipas afateve tė pėrcaktuara nė kėtė ligj. Pagesa e kontributeve vėrtetohet nga njė kartė sigurimi qė u jepet: a) personave tė punėsuar pėr periudhėn e punėsimit; b) personave tė vetėpunėsuar dhe punėdhėnėsve. Neni 30 Ankimet 1. Cilido subjekt i pėrshkruar nė kėtė ligj ka tė drejtėn e ankimit nė ISKSH ndaj veprimeve tė administratorit tė ISKSH nė rreth, qė lidhen me mbulimin e shpenzimeve. 2. Ankimi kundėr vendimit tė ISKSH zgjidhet nga gjykata kompetente. VII. FINANCIMI Neni 31 Shteti garanton fondin e ISKSH nė rast falimentimi. Neni 32 Fondi rezervė Ēdo tejkalim i kontributeve mbi pėrfitimet ruhet nė njė fond rezervė, i cili pėrdoret sipas kritereve financiare tė pėrcaktuara nė statut. Neni 33 Buxheti i ISKSH 1. Nė buxhetin e ISKSH parashikohen tė ardhurat, shpenzimet pėr barnat dhe pėr shėrbimin nga mjeku i pėrgjithshėm ose i familjes dhe shpenzimet administrative. Pėr parashikimin e tė ardhurave merret edhe mendimi i ISSH dhe i Ministrisė sė Financave. 2. Buxheti i ISKSH paraqitet nga Ministria e Shėndetėsisė nė Kėshillin e Ministrave dhe nė Kuvendin Popullor, sė bashku me buxhetin e shtetit. Neni 34 Kontributi i shtetit Kontributi i shtetit pėr personat ekonomikisht joaktivė tė pėrcaktuar nė nenin 8, pika 2, bazohet nė konsumin pėr frymė tė shėrbimit shėndetėsor qė parashikon ky ligj. Konsumi pėr frymė pėr shėrbimin shėndetėsor pėrcaktohet nga ISKSH dhe miratohet nga Kuvendi Popullor, sė bashku me buxhetin e shtetit. Pėr vitin e parė tė zbatimit tė ligjit, kontributi i shtetit nė ISKSH ėshtė subvencioni i ēmimeve tė barnave dhe pjesa e planifikuar e fondit tė pagės sė mjekut tė pėrgjithshėm nga buxheti i shtetit pėr Ministrinė e Shėndetėsisė. IX. PROCEDURAT Neni 35 1. ISKSH nxjerr udhėzime pėr procedurat qė duhet tė ndiqen pėr mbulimin e shpenzimeve. 2. ISSH nxjerr udhėzime lidhur me procedurat qė duhet tė ndiqen pėr regjistrimin dhe pagesėn e kontributeve. X. DISPOZITA PERFUNDIMTARE DHE TE TRANZICIONIT Neni 36 Kėshilli i Ministrave nxjerr aktet nėnligjore pėr zbatimin e kėtij ligji. Neni 37 Skema hyn nė fuqi mė 1 mars 1995. Neni 38 Ēdo dispozitė qė bie nė kundėrshtim me kėtė ligj, shfuqizohet. Neni 39 Ky ligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė Fletoren Zyrtare. L I G J Nr.8005, datė 4.10.1995 PER NJE SHTESE NE LIGJIN NR.7870, DATE 13.10.1994 "PER SIGURIMET SHENDETESORE NE REPUBLIKEN E SHQIPERISE" Nė mbėshtetje tė nenit 16 tė ligjit nr.7491, datė 29.4.1991 "Pėr dispozitat kryesore kushtetuese", me propozimin e Kėshillit tė Ministrave, KUVENDI POPULLOR I REPUBLIKES SE SHQIPERISE V E N D O S I: Neni 1 Pas nenit 26 tė ligjit nr.7870, datė 13.10.1994 "Pėr sigurimet shėndetėsore nė Republikėn e Shqipėrisė", shtohet neni 26/a me kėtė pėrmbajtje: "Farmacitė dhe mjekėt e familjes ose tė pėrgjithshėm pėr moszbatim tė kontratės paguajnė gjobė nė masėn nga 1 000 deri nė 10 000 lekė. Gjobat vendosen nga specialistėt dhe drejtuesit e Institutit tė Sigurimeve tė Kujdesit Shėndetėsor dhe tė degėve tė varėsisė sė tij nė rrethe. Ekzekutimi i tyre bėhet nė pėrputhje me ligjin “Pėr kundėrvajtjet administrative". Neni 2 Ky ligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė Fletoren Zyrtare. Shpallur me dekretin nr.1259, datė 30.10.1995 tė Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, Sali Berisha L I G J Nr. 8961, datė 24.10.2002 PĖR DISA SHTESA E NDRYSHIME NĖ LIGJIN NR.7870, DATĖ 13.4.1994 "PĖR SIGURIMET SHĖNDETĖSORE NĖ REPUBLIKĖN E SHQIPĖRISĖ", ME NDRYSHIMET PĖRKATĖSE Nė mbėshtetje tė neneve 78 dhe 83 pika 1 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave, K U V E N D I I REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ V E N D O S I: Nė ligjin nr.7870, datė 13.4.1994 "Pėr sigurimet shėndetėsore nė Republikėn e Shqipėrisė", ndryshuar me ligjin nr.8005, datė 4.10.1995, bėhen kėto shtesa dhe ndryshime: Neni 1 Nė fund tė nenit 1 shtohet njė paragraf me kėtė pėrmbajtje: ""Rrjeti i hapur farmaceutik" pėrfshin farmacitė dhe depot e barnave". Neni 2 Shkronja "b" nė pikėn 2 tė nenit 4 ndryshohet si vijon: "b) shpenzimet e shėrbimit nga mjeku i pėrgjithshėm ose i familjes, mjeku specialist, infermierėt e shėrbimit shėndetėsor parėsor pėr tė gjithė tė siguruarit". Neni 3 Pas nenit 4 shtohen nenet 4/1 dhe 4/2 me kėtė pėrmbajtje: "Neni 4/1 Sigurimet shėndetėsore vullnetare Shtetasit mund tė sigurohen vullnetarisht nė skemat e sigurimeve vullnetare, kur pėr njė kohė dhe shkaqe tė arsyeshme nuk mund tė sigurohen detyrimisht. Sigurimi vullnetar, i parashikuar nga kjo dispozitė, bėhet nė kushtet e pėrcaktuara nga Rregullorja e Institutit tė Sigurimeve tė Kujdesit Shėndetėsor. Neni 4/2 Sigurimet shėndetėsore suplementare 1. Sigurimet shėndetėsore suplementare janė njė skemė e sigurimit tė detyrueshėm pėr tė punėsuarit, sipas pėrcaktimit tė bėrė nga ligji nr.8097, datė 21.3.1996 "Pėr pensionet shtetėrore suplementare tė personave qė kryejnė funksione kushtetuese dhe tė punonjėsve tė shtetit". 2. Masa e kontributit qė paguajnė personat e siguruar, nė pėrputhje me nenin 5 tė ligjit nr.8097, datė 21.3.1996, ėshtė 1 pėr qind e shumės bruto tė listėpagesave. 3. Lloji dhe masa e pėrfitimeve dhe shėrbimeve tė mbuluara nga sigurimet shėndetėsore suplementare caktohen me ligj tė veēantė.". Neni 4 Pikat 1 dhe 2 tė nenit 12 ndryshohen si vijon: "1. Tė gjithė tė siguruarit janė tė detyruar tė regjistrohen nė ISSH pėr efekt tė sigurimeve shėndetėsore. Regjistrimi i tė punėsuarve bėhet nga punėdhėnėsi i tyre. 2. Mosregjistrimi i tė siguruarve dhe vonesa nė pagesėn e kontributeve pėrbėjnė kundėrvajtje administrative dhe dėnohen pėrkatėsisht: a) mosregjistrimi me gjobė sa dyfishi i kontributit pėr tė gjithė periudhėn e mosregjistrimit; b) pėr kontributet e derdhura jashtė afateve tė caktuara, kamatėvonesa do tė jetė: - 0,05 pėr qind pėr ditė tė shumės sė papaguar tė kontributeve, duke filluar nga dita kur pagesa duhej tė ishte bėrė, pėr rastet kur ėshtė bėrė regjistrimi nė organet e sigurimeve shoqėrore; - 0,1 pėr qind pėr ditė tė shumės sė papaguar tė kontributeve, duke filluar nga dita kur pagesa duhej tė ishte bėrė, pėr rastet kur nuk ėshtė bėrė regjistrimi nė organet e sigurimeve shoqėrore.". Neni 5 Pas nenit 12 shtohen nenet 12/1 dhe 12/2 me kėtė pėrmbajtje: "Neni 12/1 Tė punėsuarit janė tė detyruar tė pranojnė kontrollin (verifikimin) nga specialistėt e Sigurimeve tė Kujdesit Shėndetėsor pėr shėrbimet e pėrfituara. Neni 12/2 Janė kundėrvajtje administrative: - Mospranimi i kontrollit nga specialistėt e Sigurimeve tė Kujdesit Shėndetėsor; - pėrfitimet e padrejta, kur nuk pėrbėjnė vepėr penale. Shkeljet e mėsipėrme dėnohen me: a) gjobė deri nė 5 000 lekė dhe shpėrblimin e dėmit; b) heqjen e sė drejtės pėr pėrfitimin nga Sigurimet Shėndetėsore deri nė 1 muaj. Gjobat vendosen nga specialistėt e Sigurimeve tė Kujdesit Shėndetėsor dhe ekzekutimi i tyre bėhet nė pėrputhje me ligjin nr.7697, datė 7.4.1993 "Pėr kundėrvajtjet administrative" me ndryshimet pėrkatėse." Neni 6 Nė nenin 14 fjalia e dytė ndryshohet si vijon: "Rregullat pėr pėrcaktimin e masės sė shpėrblimit vendosen nga Kėshilli Administrativ i ISKSH-sė." Neni 7 Nė nenin 15 shtohet pika 1 shkronja "a" me kėtė pėrmbajtje: "Lista e barnave qė rimbursohen hartohet nga njė komision teknik i quajtur "Komisioni i Hartimit dhe Rishikimit tė Listės sė Barnave tė Rimbursueshme" dhe nga "Komisioni i Ēmimit tė Barnave" (KĒB) tė ngritur me urdhėr tė Ministrit tė Shėndetėsisė. Nė kėtė komision Shoqata e Grosistėve Farmaceutikė ka pėrfaqėsuesin e saj. Kjo listė miratohet nga Kėshilli i Ministrave me propozimin e Ministrit tė Shėndetėsisė.". Neni 8 Nė nenin 23, pas shkronjės "e" shtohet shkronja "ė" me kėtė pėrmbajtje: "ė) Pėrcakton dhe miraton strukturėn e punonjėsve tė ISKSH-sė, si dhe pagat e tyre.". Neni 9 Shkronja "b" e pikės 1 tė nenit 25 ndryshohet si vijon: "b) regjistrimin e tė gjithė personave tė siguruar, sipas skemės sė sigurimit tė detyrueshėm dhe vullnetar, tė pėrcaktuar nga ky ligj, dhe pajisjen me kartėn e sigurimit dhe me numrin e identitetit.". Neni 10 Nė nenin 26 bėhen kėto ndryshime e shtesa: Paragrafi i dytė ndryshohet si vijon: "ISKSH-ja lidh kontratė me farmacitė, depot e barnave dhe me mjekėt e familjes qė plotėsojnė kriteret e vendosura nga Kėshilli Administrativ. Kjo kontratė ėshtė kontratė mes palėve, ku parashikohen tė drejtat dhe detyrimet reciproke.". Nė paragrafin e tretė, pas fjalės "farmacitė" shtohen fjalėt "depot e barnave". Neni 11 Ky ligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė Fletoren Zyrtare. Shpallur me dekretin nr. 3592, datė 10.12.2002 tė Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, Alfred Moisiu L I G J Nr.9207, datė 15.3.2004 PĖR DISA SHTESA DHE NDRYSHIME NĖ LIGJIN NR.7870, DATĖ 13.10.1994 “PĖR SIGURIMET SHĖNDETĖSORE NĖ REPUBLIKĖN E SHQIPĖRISĖ”, I NDRYSHUAR Nė mbėshtetje tė neneve 78 dhe 83 pika 1 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave, K U V E N D I I REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ VENDOSI: Nė ligjin nr.7870, datė 13.10.1994 “Pėr sigurimet shėndetėsore nė Republikėn e Shqipėrisė”, i ndryshuar, bėhen kėto shtesa dhe ndryshime: Neni 1 Nė pikėn 2 tė nenit 4, pas shkronjės “b” shtohet shkronja “c” me kėtė pėrmbajtje: “c) tė gjitha shėrbimet e ekzaminimeve unikale, terciare dhe konsultat mjekėsore tė miratuara nga Kėshilli i Ministrave.”. Neni 2 Neni 11 ndryshohet si mė poshtė: “Neni 11 1. Kontributet nė fondin e sigurimeve shėndetėsore paguhen ēdo muaj. Afati i pagimit tė kontributeve ėshtė jo mė vonė se data 25 e muajit pasardhės. Punėdhėnėsi ėshtė i detyruar tė mbajė nga paga kontributin pėr tė punėsuarin dhe ta derdhė atė sė bashku me kontributin e vet nė organet tatimore ose nė llogaritė e Institutit tė Sigurimeve Shoqėrore. Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve ose Instituti i Sigurimeve Shoqėrore, sipas rastit, ėshtė pėrgjegjės pėr transferimin e kontributeve nė Institutin e Sigurimit tė Kujdesit Shėndetėsor. 2. Personat e vetėpunėsuar paguajnė kontributet pėr veten dhe pėr punonjėsit e papaguar tė familjes dhe i derdhin nė organin pėrkatės, sipas afateve tė pėrcaktuara nė vendimin e Kėshillit tė Ministrave. 3. Personi i detyruar pėr pagesėn e kontributeve tė sigurimeve shėndetėsore dorėzon nė organin pėrkatės pėrmbledhjen e kontributeve dhe deklaratėn pėrkatėse tė pagesės, nė pėrputhje me kushtet dhe afatet e pėrcaktuara nė pikat 1 e 2 tė kėtij neni.”. Neni 3 Pikat 1 dhe 2 tė nenit 12 ndryshohen si mė poshtė: “1. Tė gjithė personat e detyruar pėr tė paguar kontribute pėr efekt tė sigurimeve shėndetėsore, regjistrohen nė organet tatimore ose nė Institutin e Sigurimeve Shoqėrore, sipas rastit. Regjistrimi i tė punėsuarve bėhet nga punėdhėnėsi i tyre. Personi qė ka detyrimin pėr tė paguar kontributet pajis ēdo punėmarrės ose punonjės tė papaguar tė familjes me numrin e sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore dhe regjistron shumat e paguara pėr secilin gjatė periudhės nė marrėdhėnie pune, qofshin kėto nė tė holla apo pėrfitime nė natyrė. 2. Nėse pagimi i kontributeve nga personat e detyruar nuk bėhet brenda afatit, mbahen interesat pėr pagesė tė vonuar. Masa e interesit ėshtė ajo e pėrcaktuar nė ligjin nr.8560, datė 22.12.1999 “Pėr procedurat tatimore nė Republikėn e Shqipėrisė” me ndryshimet pėrkatėse.”. Neni 4 Nė pikėn 1 tė nenit 12/1 fjala “tė punėsuarve” zėvendėsohet me fjalėn “tė siguruarve”. Neni 5 Nenet 12/1 e 12/2 bėhen pėrkatėsisht 12/2 e 12/3, si dhe shtohet neni 12/1 me kėtė pėrmbajtje: “Neni 12/1 Kur nuk pėrbėjnė vepėr penale, shkeljet e mėposhtme pėrbėjnė kundėrvajtje administrative dhe dėnohen me gjobė si mė poshtė: a) pėr mosregjistrimin e veprimtarisė ekonomike nė organet pėrgjegjėse pėr mbledhjen e kontributeve punėdhėnėsi gjobitet me 60 000 (gjashtėdhjetė mijė) lekė, ndėrsa i vetėpunėsuari me 20 000 (njėzet mijė) lekė; b) ēdo person tjetėr, qė detyrohet tė paguajė kontributet, por qė nuk regjistrohet nė organin pėrkatės gjobitet me 20 000 (njėzet mijė) lekė; c) punėdhėnėsi, qė dorėzon me vonesė deklaratėn e kėrkuar sipas kėtij ligji, gjobitet me 10 pėr qind tė shumės sė kontributit tė deklaruar me vonesė, por jo mė pak se 10 000 (dhjetė mijė) lekė; ē) ēdo person tjetėr i detyruar tė paguajė kontributet, qė dorėzon me vonesė deklaratėn e kėrkuar, sipas kėtij ligji, gjobitet me 10 000 (dhjetė mijė) lekė; d) punėdhėnėsi, qė deklaron kontribute mė tė ulėta gjobitet me 50 pėr qind tė shumės sė kontributit tė padeklaruar; dh) punėdhėnėsi, qė ua mban kontributet punonjėsve, por nuk i paguan ato nė organet pėrkatėse, gjobitet me 50 pėr qind tė shumės sė kontributit tė papaguar pėr ēdo muaj; e) punėdhėnėsi, qė nuk mban regjistrimet nė pėrputhje me pikėn 1 tė nenit 12, gjobitet me 30 000 (tridhjetė mijė) lekė. Nė ēdo rast gjobat paguhen bashkė me kontributet dhe interesat pėrkatės. Vendosja e gjobave dhe ankimimi i tyre bėhen nė pėrputhje me ligjin nr.8560, datė 22.12.1999 “Pėr procedurat tatimore nė Republikėn e Shqipėrisė”, i ndryshuar.”. Neni 6 Pas shkronjės “b” tė nenit 13 shtohet shkronja “c” me kėtė pėrmbajtje: “c) tė gjitha shėrbimeve tė ekzaminimeve unikale, terciare dhe konsultat mjekėsore tė miratuara nga Kėshlli i Ministrave.”. Neni 7 Nė fund tė nenit 14 shtohet njė paragraf me kėtė pėrmbajtje: “Tarifa e shėrbimeve tė parashikuara nė nenin 4 pika 2 shkronja “c”, masa e mbulimit nga sigurimet shėndetėsore dhe procedurat pėr mbulimin e shpenzimeve pėrcaktohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.”. Neni 8 Neni 28 ndryshohet si mė poshtė: “Neni 28 Mbledhja e kontributeve tė sigurimeve shėndetėsore i kalon si funksion Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Tatimeve nė pėrputhje me fazat e pėrcaktuara me vendim tė Kėshillit tė Ministrave. Personat qė kanė detyrimin pėr tė paguar kontributet do tė vazhdojnė tė derdhin kontributet e sigurimeve shėndetėsore bashkė me kontributet e sigurimeve shoqėrore nė Institutin e Sigurimeve Shoqėrore, deri nė ēastin qė, me vendim tė Kėshillit tė Ministrave, mbledhja e kontributeve do tė bėhet nga organet tatimore.”. Neni 9 Fjalia e parė e pikės 1 tė nenit 33 ndryshohet si mė poshtė: “Nė buxhetin e ISKSH-sė parashikohen tė ardhurat, shpenzimet pėr barnat, pėr shėrbimin nga mjeku i pėrgjithshėm ose i familjes, pėr tė gjitha shėrbimet e ekzaminimeve unikale, terciare dhe konsultat mjekėsore tė miratuara nga Kėshilli i Ministrave, si dhe shpenzimet administrative.” Neni 10 Pika 2 e nenit 35 ndryshohet si mė poshtė: “2. ISSH-ja nxjerr udhėzimet pėrkatėse pėr procedurat e regjistrimit dhe tė pagesės sė kontributeve pėr subjektet qė do tė vazhdojnė t’i derdhin kontributet nė kėtė institucion.”. Neni 11 Ky ligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė Fletoren Zyrtare. Shpallur me dekretin nr.4192, datė 5.4.2004 tė Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, Alfred Moisiu LIGJ Nr.9368, datė 7.4.2005 PĖR NJĖ SHTESĖ NĖ LIGJIN NR.7870, DATĖ 13.10.1994 “PĖR SIGURIMET SHĖNDETĖSORE NĖ REPUBLIKĖN E SHQIPĖRISĖ”, I NDRYSHUAR Nė mbėshtetje tė neneve 78 dhe 83 pika 1 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave KUVENDI I REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ VENDOSI: Nė ligjin nr.7870, datė 13.10.1994 “Pėr sigurimet shėndetėsore nė Republikėn e Shqipėrisė“, i ndryshuar, bėhet shtesa si mė poshtė: Neni 1 Nė nenet 4 pika 2 shkronja “c”, 13 shkronja “c” dhe 33 fjalia e parė, pas fjalės “ekzaminimeve” shtohen fjalėt “dhe trajtimeve mjekėsore”. Neni 2 Ky ligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė Fletoren Zyrtare. Shpallur me dekretin nr.4546, datė 29.4.2005 tė Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė Alfred Moisiu LIGJ Nr.10 043, datė 22.12.2008 Pėr disa ndryshime dhe shtesa nė ligjin nr.7870, datė 13.10.1994 “Pėr sigurimet shėndetėsore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar Nė mbėshtetje tė neneve 78 dhe 83 pika 1 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave, KUVENDI I REPUBLIKES SE SHQIPERISE VENDOSI: Nė ligjin nr.7870, datė 13.10.1994 “Pėr sigurimet shėndetėsore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, bėhen kėto ndryshime e shtesa: Neni 1 Nė nenin 4 bėhen kėto ndryshime: 1. Shkronja “c” e pikės 2 ndryshohet si mė poshtė: “c) shėrbimet shėndetėsore spitalore, tė miratuara nga Kėshilli i Ministrave”. 2. Nė fjalinė e parė tė pikės 3, pas fjalėve “ose i familjes” shtohen fjalėt “shpenzimet e shėrbimeve shėndetėsore spitalore”. Neni 2 Nė nenin 13, shkronja “c” ndryshohet si mė poshtė: “c) shėrbimet shėndetėsore spitalore, tė miratuara nga Kėshilli i Ministrave”. Neni 3 Nė nenin 26 bėhen kėto ndryshime dhe shtesa: 1. Paragrafi i parė ndryshohet si mė poshtė: “Administrimi pėrfshin mbulimin e njė pjese tė ēmimit tė barnave, tė shėrbimit shėndetėsor parėsor, si dhe tė shėrbimeve shėndetėsore spitalore.”. 2. Nė fund tė nenit shtohet njė paragraf me kėtė pėrmbajtje: “ISKSH-ja, nėpėrmjet drejtorive rajonale, lidh kontratė me drejtuesit e spitaleve, tė cilėt janė pėrgjegjės pėr pėrmbushjen e detyrimeve kontraktore, nė kuadėr tė financimit tė shėrbimit spitalor nga skema e sigurimeve shėndetėsore.”. Neni 4 Nė nenin 33 pika 1, fjalia e parė ndryshohet si mė poshtė: “Nė buxhetin e ISKSH-sė parashikohen tė ardhurat, shpenzimet pėr barnat, shpenzimet pėr shėrbimin shėndetėsor parėsor, shpenzimet pėr shėrbimet shėndetėsore spitalore, tė pėrcaktuara nga Kėshilli i Ministrave, si dhe shpenzimet administrative. ”. Neni 5 Ky ligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė Fletoren Zyrtare. Shpallur me dekretin nr.5985, datė 29.12.2008 tė Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi
Numri i vizitoreve eshte: 46385 visitors (109646 hits)
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=
Shendeti Publik